W naszej szkolnej bibliotece jest realizowany program Marii Janowskiej – Jakielaszek pt. „W krainie Kamishibai”.
Kamishibai wywodzi się z Japonii. Ta forma opowiadania powstała w tamtejszych świątyniach buddyjskich w XII wieku. Mnisi używali jej przy snuciu moralizatorskich opowieści, aby dzięki temu dotrzeć do publiczności, w dużej mierze niepiśmiennej.
Kamishibai to teatrzyk obrazkowy ukryty w "drewnianej skrzynce". Z zewnątrz jest niepozorna. Zamknięta przypomina trochę walizkę. Lecz wkrótce po otworzeniu jej tajemniczych drzwiczek cała gromadka dzieci zamiera jak zahipnotyzowana. Kamishibai służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Zbiór obrazków (umożliwiających przedstawienie całej opowieści), ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai - drewnianej skrzynce. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany z tyłu obrazka go poprzedzającego, i jest widoczny jedynie dla czytającego. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, stworzony za sprawą teatrzyku kamishibai.
We współczesnym kamishibai zachowała się idea oraz dawna forma, treści natomiast dostosowywane są do aktualnych potrzeb i tradycji kulturowych.
Ta forma pracy z obrazem i tekstem jest już intensywnie wykorzystywana przez wiele placówek edukacyjnych w Europie. Prowadzącemu warsztaty dla grup dzieci, kamishibai pozwala na wiele kreatywnych i edukacyjnych aktywności uzależnionych od wieku dzieci. Od samodzielnego tworzenia ilustracji, do opracowywania treści dowolnej bajki, opowiadania, bądź lektury.
Założenia programowe:
rozwijanie i kształtowanie podstawowych umiejętności, korzystanie z bogactwa literatury pięknej;
wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia (dziecka);
promowanie umiejętności dziecka w środowisku, a przez to promowanie szkoły;
wzbudzanie zaciekawienia otaczającym światem poprzez dostarczanie wiedzy o nim w treściach na określony temat;
dostosowanie treści do indywidualnych predyspozycji, zainteresowań i potrzeb wszystkich wychowanków;
stymulowanie autoprezentacji;
stwarzanie okazji do budowania pozytywnego obrazu własnej osoby – pobudzanie do twórczej aktywności;