Menu

Gdy biblioteki zamknięte... Czytaj legalnie i za darmo

SPIS STRON, Z KTÓRYCH MOŻNA POBRAĆ DARMOWE KSIĄŻKI/E-BOOKI/AUDIOBOOKI:

Wolne lektury https://wolnelektury.pl/
Ta strona przyda się zarówno uczniom, jak i miłośnikom klasyki literatury. Do pobrania czekają książki polskich i zagranicznych autorów, a także wiele lektur w postaci audiobooków. To cyfrowa biblioteka, która udostępnia legalnie dostęp do ciekawych książek, lektur i publikacji. Utrzymuje się z datków czytelników i wsparcia sponsorów, więc warto docenić, a nawet wesprzeć tę inicjatywę.

Woblink.pl  https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe
Na tej stronie znajdziemy zarówno pozycje literatury klasycznej, jak i książki dla dzieci czy poradniki. W ofercie znajdują się naprawdę wartościowe  pozycje.

Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej https://literat.ug.edu.pl/autors.htm
Wirtualna  Biblioteka  Literatury  Polskiej  została  zrealizowana  przez  Uniwersytet Gdański  w  ramach  projektu  UNESCO  "Biblioteka  Wirtualna  Klasycznych Tekstów Literatury Świata".  Zawiera  znaczące  utwory  literatury polskiej  wolne  od  praw  autorskich i jest dostępna  bez ograniczeń dla celów naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych. Poszczególne teksty utworów literackich prezentowane są w całości. Użytkownik znajdzie tu alfabetyczny indeks  autorów,  tytuły  w  porządku  chronologicznym, noty  biograficzne,  ilustracje  z zakresu literatury i kultury.

Polona - https://polona.pl/
Jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. W Polonie można znaleźć najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii. Są tu obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

Europeana - https://www.europeana.eu/portal/pl
Udostępnia zbiory europejskich instytucji kultury i sztuki - użytkownicy mają dostęp do ponad 50 milionów pozycji cyfrowych (książek, muzyki, dzieł sztuki i innych) z narzędziami do wyszukiwania i filtrowania, które pomogą w znalezieniu dokładnie tego, czego potrzebuje użytkownik.Wszystkie zasoby pochodzą z domeny publicznej lub są dostępne na wolnych licencjach. Biblioteka udostępnia też w bardzo atrakcyjnej wizualnie formie wystawy tematyczne partnerskich muzeów, zawierające również dzieła chronione prawami autorskimi, a także dostęp do EUscreen - bazy filmów o tematyce kulturalnej.

NINATEKA - https://ninateka.pl/
To unikalny zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie lekcji. Nauczyciele i uczniowie mogą założyć konto EDU i bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym dostępnych w NINATECE EDU. Nauczyciele dodatkowo zyskują również dostęp do scenariuszy lekcji, które ułatwią prowadzenie lekcji.

FotoKarta - https://www.foto.karta.org.pl/
Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA gromadzi, profesjonalnie opracowuje, zabezpiecza i udostępnia fotografie dokumentujące dzieje Polski i Europy Środkowo-Wschodniej od końca XIX wieku do współczesności (życie społeczne, kulturalne, gospodarcze, modę i obyczaje).

Fototeka - http://fototeka.fn.org.pl/
Fototeka prezentuje zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.). Zdjęcia są opatrzone bogatym opisem zawierającym: tytuł i rok produkcji filmu, nazwiska reżysera i osób widocznych na zdjęciu, ich funkcje i role, słowa kluczowe, właściciela autorskich praw majątkowych, autora zdjęć itd. Wszystkie zdjęcia prezentowane w serwisie są opatrzone logo Filmoteki Narodowej i mogą być wykorzystywane jedynie w zakresie dozwolonego użytku osobistego i innych licencji ustawowych określonych w przepisach dotyczących ochrony praw autorskich.

Akademia lektur – w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCXoqO7soFErPgVMK2VgwDrA
Kanał w serwisie YouTube zawierający omówienia lektur szkolnych, które pozwolą przypomnieć uczniom najistotniejsze wątki, postaci i zagadnienia.

Źródło: www. biblioteka w szkole.pl

Legalna Kultura - https://www.legalnakultura.pl/pl/
To doskonałe źródło legalnie udostępnionych książek, spektakli, filmów itp. Do tego wiele ważnych i ciekawych informacji na temat prawa autorskiego i dostępu do kultury.

iBuk.pl – https://www.ibuk.pl/
Czytelnia on-line, w której za darmo lub za niewielką opłatą możemy skorzystać z bardzo dużej liczby książek pogrupowanych w różne kategorie.

Nexto.pl – https://www.nexto.pl/
Popularny wydawca świetnych e-booków również pokusił się o to, żeby udostępniać całkowicie darmowe książki lub ich fragmenty. E-booki w wydaniu Nexto to prawdziwa gratka dla fanów ciekawych książek.

Źródło: www.legalnakultura.pl

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 71
    ul.Bośniacka 7
    70-842 Szczecin
  • (+48) 914-600-788

Galeria zdjęć