Pomorze Zachodnie

Projekt pn.  „Pomorze zachodnie – wsparcie psychologiczno – pedagogiczne”

Informujemy o zakończeniu realizacji projektu grantowego pn. Pomorze zachodnie  – wsparcie psychologiczno – pedagogiczne. Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie 7.7 Wdrożenie programów wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami oraz zagrożonych niepełnosprawnościami oraz przedsięwzięć związanych z walką                                    i zapobieganiem COVID-19, typ projektu 2f grantowego dla jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych na finansowanie pomocy psychologiczno                    – pedagogicznej dla uczniów – z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie w tym zakresie wynikające z pandemii COVID – 19.

W projekcie uczestniczyło 178 uczniów naszej szkoły, w tym 92 mężczyzn oraz 86 kobiet.

Warunkiem uczestnictwa w projekcie było wyrażenie zgody przez rodzica.

W ramach projektu realizowane były m.in.:

- zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze edukacja wczesnoszkolna dla uczniów klas I-III

- zajęcia logopedyczne dla klas I-VII,

- zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się dla klas I-VII,

- zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno- społeczne dla klas I-VIII,

- zajęcia korekcyjno- kompensacyjne dla klas I-IV,

- zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla klas IV-V,

- zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze z matematyki dla klas IV-V,

- zajęcia rozwijające uzdolnienia,

Celem realizacji projektu było w szczególności wyrównywanie szans oraz wyeliminowanie problemów powstałych na skutek walki i zapobieganiem COVID-19, w tym:

• zwiększenie potencjału umysłowego,
  • efektywniejsza nauka,
  • nabranie przez uczniów pewności siebie,
  • lepsze funkcjonowanie uczniów w środowisku szkolnym,
  • stosowanie przez uczniów zasad skutecznego uczenia się, poprawa pamięci, znajomości i wykorzystywania ogólnych zasad i wybranych technik uczenia się,
  • efektywne współdziałanie w grupie,
  • wypracowanie i wzmocnienie u uczniów pozytywnej motywacji do nauki,
  • wypracowanie wśród uczniów konieczności zdobywania wiedzy i korzyści z niej płynących,
  • wzmocnienie u uczniów świadomości ich mocnych stron,
  • zapoznanie uczniów z ćwiczeniami poprawiającymi koncentrację,
  • wyuczenie u uczniów nawyków odpowiedniego planowanie czasu do nauki,
  • zapoznanie uczniów ze sposobami radzenia sobie ze stresem szkolnym,
  • wyuczenie u uczniów sprawności sporządzania czytelnych notatek,
  • poprawa funkcjonowania w grupie rówieśniczej,
  • nabycie przez dzieci umiejętności radzenia sobie z emocjami,
  • wzrost samooceny u dzieci,
  • przeciwdziałanie dyskryminacji u dzieci,
  • podniesienie u uczniów umiejętności usprawniających percepcję wzrokową, słuchową, koordynację wzrokowo- słuchową, pamięć wzrokową,
  • możliwość samorealizacji posiadanych uzdolnień,
  • rozwój aktywności społecznych wśród dzieci.

W ramach projektu przeprowadzono 792 godzin zajęć, które odbywały się w formie indywidualnej oraz warsztatów grupowych.

Realizacja zajęć rozpoczęła się w dniu 15.11.2021 r. a zakończyła 24.06.2022 r.

Różnice w rozwoju dzieci wstępowały od zawsze, jednak z uwagi na wprowadzenie zakazu zgromadzeń, dystansu społecznego uległy znacznemu pogłębieniu. Dzieci z oddziałów nauczania początkowego praktycznie nie miały możliwości nawiązania poprawnych relacji                 z rówieśnikami, ich adaptacja w nowym otoczeniu praktycznie się nie odbyła. W trakcie zdalnego nauczania obserwowane było pogłębiające się wycofanie społeczne wśród uczniów. Część z nich niechętnie brała udział w zajęciach bądź uczestniczyła w nich w sposób bierny. Dzieci nie były odpowiednio przygotowane, nie dbały o swój wygląd zewnętrzny, nie utrzymywały kontaktów z rówieśnikami. Proces kształcenia nie może jednak pomijać sfery emocjonalnej. Przedłużający się brak kontaktów z rówieśnikami i nauczycielami miał negatywny wpływ na samopoczucie uczniów. Na skutek częstego i długoterminowego wykorzystywania komputerów i aplikacji, u dzieci wystąpiły objawy zmęczenia cyfrowego: przemęczenie, przeładowanie informacjami, niechęć do korzystania z komputera i Internetu oraz ogólne rozdrażnienie. Znacznie ucierpiała na tym mowa jak i umiejętności tworzenia wypowiedzi prawidłowych pod kątem zasad gramatyki i ortografii. U części uczniów obserwowane było wycofanie z aktywności społecznej. Uczniowie ci niechętnie udzielali odpowiedzi na zadawane pytania, nie chcieli uczestniczyć w zajęciach. Zauważalne było postępujące wykluczenie społeczne. Znacząco obniżyła się motywacja uczniów do nauki. Dodatkowo brak kontaktów społecznych spotęgował trudności w rozpoznawaniu sygnałów wysyłanych przez inne osoby. Celem działań było więc objęcie pomocą psychologiczno- pedagogiczną uczniów, którzy tego wymagają z uwagi na problemy wynikłe w trakcie pandemii COVID -19.

W związku z zaistniałą sytuacją pandemiczną u dzieci obserwowane były również niepokojące zachowania, które wymagały natychmiastowego wsparcia. Zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze, jakie zaplanowano w ramach wsparcia miały na celu wyciszenie lękowych nastawień do zadań wymagających wysiłku intelektualnego, wzbudzenie w uczniach poczucia własnej wartości, wdrażanie do samodzielnego wykonywania działań, rozbudzenie motywacji do działania, wyrównanie istniejących braków w wiadomościach, wytworzenie prawidłowych relacji w grupie.